• Dear forum members,

due to illness of several of our support staff members, we are currently only able to respond to support requests to a limited extent.

Thank you for your understanding.

------------------------------------------------------

Liebe Forenmitglieder,

aufgrund von Erkrankungen einiger unserer Supportmitarbeiter können wir zur Zeit leider nur sehr eingeschränkt auf Supportanfragen reagieren.

Danke für euer Verständnis.

Alphacool pump from eisbaer 360 lt replacement

Jacek

New member
Kupiłem nową pompę DC-LT 2 bo stara już nie ma gwarancji i co jakiś czas zaczął buczeć próbowałem się do niej dostać ale bezskutecznie odkręciłem tylko podstawę i połowa obudowy nadal nic nie widziała co mogło świadczyć o odkręcaniu i dostaniu się do pompy wyczyściłem tylko płetwy podstawy chłodzącej i wymieniłem płyn ok tylko raz coś porysowane i mam pytanie czy jest gdzieś film lub opis jak to zrobić i czy to jest w ogóle możliwe.

Thomas_S

Administrator
Staff member
Hi, please only write in German or English here in the forum. If you have questions about this, you have to write to our support via email to info@alphacool.com. There you will get prompt help on your request and information about a possible further procedure. In principle, however, you may not tinker with the pump yourself during the warranty period. This may invalidate your warranty claim.