error apex1

Lubo1987

New member
Ahoj,

Pri stavbe vlastného okruhu som narazil na dosť nepríjemný problém a potrebujem poradiť. Inštalujem vodný blok Apex 1 na procesor AMD Ryzen 9 9950X3D a základnú dosku ASUS ROG Crosshair Glacial.

Problém je v tom, že dištančné podložky, ktoré držia blok, sú zrejme príliš krátke. Pôvodné dištančné podložky, ktoré boli súčasťou balenia, majú 10 mm. Blok je už úplne pritlačený k procesoru, ale montážne skrutky na bloku majú ešte asi 2 mm vôľu, kým nie sú úplne utiahnuté. Ak sa ich pokúsim utiahnuť viac, aby pevne sedeli, začne to viditeľne ohýbať zadnú dosku na doske, čo určite nechcem riskovať.

Podľa toho, ako to u mňa funguje, by som potreboval podložky s dĺžkou aspoň asi 13 mm, aby to správne a bezpečne sedelo.

Stretol sa s tým niekto s platformou AM5 alebo priamo s týmto blokom? Vyriešil to niekto nájdením 13 mm podložiek, alebo ste použili vlastné nylonové podložky (modifikované podložky) priamo pod skrutky na vymedzenie vôle?

Bol by som vďačný za akékoľvek tipy.
 

Attachments

  • IMG_20260626_220923.jpg
    IMG_20260626_220923.jpg
    483.2 KB · Views: 2
  • IMG_20260626_220946.jpg
    IMG_20260626_220946.jpg
    932.5 KB · Views: 2
Last edited:

Eddy

Iceman
Staff member
Ahoj,

nie som si istý, či je problém v preklade, ale nerozumiem presne, v čom je problém. Pokiaľ to chápem správne:

Chladič je namontovaný. Na skrutkách však máš ešte približne 1–2 mm vôľu. V takom prípade je všetko v poriadku. Nikto nehovorí, že matice sa majú dotiahnuť až na doraz. Majú sa dotiahnuť iba približne na 0,3 Nm. Zvyšok je len rezerva na vyrovnanie tolerancií a rôznych výšok procesorového package.

Nikde nie je uvedené, že sa skrutky pri Apex 1 musia dotiahnuť až na doraz.
 
Top